Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Wrocław
Kowalczyk Królową Biegu Piastów

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
- Cieszę się ze zwycięstwa, ale najbardziej ze spotkania ze wszystkimi, którzy tu startowali i kibicowali. Dziękuję za ogromny doping na trasie! - powiedziała mistrzyni olimpijska i świata Justyna Kowalczyk po dzisiejszym zwycięstwie w pięknym stylu na dystansie 50 kilometrów klasykiem w 43. Biegu Piastów.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Kowalczyk Królową Biegu Piastów
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Justyna Kowalczyk wygrała ze sporą przewagą nad dwoma czeskimi gwiazdami Adelą Boudikovą i Klarą Moravcovą. To było drugie zwycięstwo Królowej Polskich Nart w Biegu Piastów. Pierwszy raz wygrała w 2017 roku.

Jej udział wywołał ogromne zainteresowanie innych biegaczy, kibiców i mediów. Fani mistrzyni docierali do trasy, by ją dopingować, na nartach i pieszo z różnych stron Gór Izerskich. Wżdłuż ostatniej prostej i wokół mety – głównie dla Justyny – zgromadziło się około tysiąca ludzi, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę.

Wśród mężczyzn walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego metra. Na ostatnią prostą wpadło razem siedmiu zawodników, z których najszybszy okazał się Czech Pavel Ondrasek. Tuż za nim finiszował Paweł Klisz. Trzecie miejsce zajął Niemiec Florian Rhode. Czwarty na mecie Jan Antolec został zdyskwalifikowany za łyżwowanie.

Na 50 km wystartowało 1613 zawodników z 32 krajów z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Australii. Pod względem frekwencji w pięćdziesiątce Biegu Piastów, odkąd udział zawodników jest kontrolowany elektronicznie, to drugi wynik w historii. Więcej biegaczy startowało jedynie w 2009 roku, pierwszym po wejściu Biegu Piastów do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Aura była umiarkowanie łaskawa - bez opadów, wiatru i słońca, z niewielkim mrozem, który sprawił, że tory stały się bardzo szybkie. Trasa wiodła przez urocze zakątki Gór Izerskich ze startem na Polanie Maliszewskiego i metą na Polanie Jakuszyckiej.

Wśród zawodników byli stali bywalcy jakuszyckich zawodów, ale nie brakowało i debiutantów. Jednym z nich był mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski, który ukończył bieg w dwie godziny i pięćdziesiąt cztery minuty i zajął 233 miejsce.

Silna grupa przyleciała z Londynu z Paddym Fieldem - animatorem biegówek w Anglii i przyjacielem Biegu Piastów od wielu lat. Duża część tej grupy debiutowała nie tylko w Biegu Piastów, ale w ogóle w biegu na nartach.

W niedzielę ostatni akord 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego – bieg na dystansie 25 km. Swój udział zgłosiło prawie 2 tysiące biegacze z 22 krajów.