Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

36. PKO Wrocław Maraton za nami – krasnale z biało-czerwoną flagą wręczone

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
Stadion Olimpijski we Wrocławiu – ubiegłoroczna i tegoroczna meta maratonu – tym razem zadebiutował także jako arena startu biegu na królewskim dystansie. Z toru żużlowego wewnątrz obiektu w trasę 36. PKO Wrocław Maratonu wyruszyło 3645 osób z ponad 30 różnych krajów.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.36. PKO Wrocław Maraton za nami – krasnale z biało-czerwoną flagą wręczone
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Jako pierwsi stadion opuścili zawodnicy na wózkach z napędem pośrednim – handbike’ach. Najszybszy podczas pętli ulicami miasta był wielokrotny mistrz paraolimpijski i mistrz świata Rafał Wilk. Dystans maratoński ukończył w czasie 1:02:35. Sekundę za nim na metę wpadł – po emocjonującym finiszu – Krystian Giera. Jako trzeci dojechał Tomasz Łyko (1:10:23). Wśród pań wygrała Słowaczka, Anna Orszova (1:16:59), druga trasę pokonała Katarzyna Zubowicz (1:32:24), na najniższym stopniu podium znalazła się Monika Pudlis (1:43:45).

Podium 36. PKO Wrocław Maratonu w klasyfikacji generalnej należało w tym roku do Kenijczyków. Zwyciężył Barnabas Bor Kipyego z czasem 2:17:47. Drugi na mecie zameldował się (prawie dwie minuty później – 2:19:40) Hoea Kiplagat Tuei. Pierwszą trójkę zamykał Abel Kibet Rop, zeszłoroczny zwycięzca, który trasę pokonał tym razem w 2:19:44. Wśród Polaków ponownie najlepszy okazał się Kamil Jastrzębski (2:24:37), za nim finiszowali Andrzej Rogiewicz (2:26:03) i Przemysław Dąbrowski (2:29:55).

Najszybszą panią startującą w 36. PKO Wrocław Maratonie była Ruth Chemisto Matebo (2:43:55) z Kenii. Druga – również Kenijka – przybiegła Hellen Jepkosgei Kimutai (2:44:57). Trójkę kobiet na podium zamknęła Węgierka Szabó Tünde (2:48:14). Jako pierwsza z Polek do mety dotarła Antonina Białą (2:57:37), drugą obywatelką RP była Ewa Kucharska (2:59:42), trzecią – Krystyna Kuta (3:01:25).

Każdy z zawodników, który ukończył bieg, został udekorowany pamiątkowym medalem z wizerunkiem krasnala z biało-czerwoną flagą, czerwonym goździkiem i elementami wojskowego umundurowania. 36. PKO Wrocław Maraton jest bowiem częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Łącznie na mecie stawiło się 3560 biegaczy.