
Czego potrzebują do kociego szczęścia oraz co my - jako troskliwi opiekunowie - powinniśmy robić, by zaspokoić ich potrzeby?
Instynkt łowiecki
Dzień mruczka może wydawać się leniwy, ale to tylko pozory. Koty domowe to przodkowie małego kota afrykańskiego (Felis silvestris libica), zwierzęta o silnym instynkcie łownym i terytorialnym. Instynkt drapieżnika powoduje, że każdego dnia w Twoim domu toczą się istne polowania: na latającą muchę, falującą firankę, czy promienie słońca odbijające się na ścianie. Twój ulubieniec, wiedziony głosem natury, spędza czas według określonego schematu (tzw. łańcucha łowieckiego): polowanie - jedzenie - spanie. Taki cykl może powtarzać się do 20 razy na dobę. Jak zatem bawić się z pupilem w zgodzie z jego zwyczajami?
- „Koty ucieszą się z wszelkich aktywności naśladujących polowanie: zabawa piórkiem na sznurku, plastikową myszką czy papierową kulką to dla nich prawdziwe wyzwanie. Ważne by pamiętać o łańcuchu łowieckim. Polowanie musi zakończyć się złapaniem zdobyczy - wystarczy, że kot chwyci w łapki zabawkę. Kolejny etap to jedzenie. Podaj ulubieńcowi koci przysmak lub kilka granul pełnowartościowej karmy, a następnie pozwól odpocząć po wyczerpujących łowach” – tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii i ekspert ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.
Wypatrywanie zdobyczy
Zanim kot upoluje swą zdobycz, długo ją obserwuje. Dlatego Twój mruczek tak bardzo lubi wpatrywać się w ptaki za oknem czy bzyczące muchy. Takie zwyczaje pociągają za sobą konieczność odpowiedniej aranżacji przestrzeni życiowej. Koty potrzebują otoczenia w 3D, pełnego zakamarków, miejsc na różnej wysokości, szorstkich powierzchni (w tym także drapaków). Dzięki temu mogą obserwować swoje terytorium lub odpoczywać w bezpiecznej kryjówce.
Jedzenie
Kot jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że w swojej diecie potrzebuje składników pochodzenia zwierzęcego. To właśnie w nich zawarte są niezbędne dla niego składniki odżywcze, których nie ma w roślinach. Jednak przekonanie, że kot je wyłącznie mięso (mięśnie szkieletowe) jest mylne. Bardzo wartościowymi elementami jego diety, które dostarczają wiele ważnych substancji, są tzw. surowce pochodzenia zwierzęcego np. wątróbki, żołądki, serca.
- „Najlepszym pokarmem dla mruczka są dania opracowane specjalnie dla niego - pełnoporcjowe karmy gotowe dla kotów. Aby zaspokoić instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury jedzenia, karmy gotowe są dostępne w wielu odmianach smakowych i w różnych konsystencjach. Kot będzie szczęśliwy, jeśli w jego miseczkach znajdą się zarówno pokarmy mokre, jak i suche. Dzięki temu otrzyma wszystko czego potrzebuje, a dodatkowo skorzysta z zalet obu formatów karmy. Mokre jedzenie dostarcza więcej płynów i jest mniej kaloryczne. Z kolei karmy suche wspierają higienę jamy ustnej” – wyjaśnia ekspert Mars Polska, Małgorzata Głowacka.
Pamiętaj, że Twój urodzony drapieżnik poluje często na małe zdobycze. Dlatego podawaj mu jedzenie z saszetki na śniadanie i kolację, a suchy pokarm zostaw, kiedy wychodzisz z domu w ciągu dnia oraz na nocne łowy.
Duuużo snu
Mruczki uwielbiają spać - ta czynność zajmuje im nawet 18 godzin w ciągu doby. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że kotu należy zapewnić odpowiednie miejsca do odpoczynku. Idealnie sprawdzi się kilka legowisk na podwyższeniu, z których może wygodnie obserwować otoczenie. Dobrym pomysłem są rozbudowane kocie domki - drzewka, w których pupil może bawić się i spać.
Terytorium
Koty, jako zwierzęta terytorialne, są bardzo wrażliwe na punkcie swojej „własności”.
- „Jeśli w domu mieszka więcej mruczków, każdy z nich musi mieć swoje własne miseczki oraz kuwetę. Należy także pamiętać, aby naczynie z wodą nie stało zbyt blisko jedzenia (minimum pół metra) oraz by miseczki były oddalone od kociej toalety” – tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka.
Twój mruczący domownik ma wyjątkowe potrzeby i preferencje. I bez wątpienia doceni Twoją troskę o spełnienie tych wymagań i oczekiwań.